Me loeme siin jälle seisukohti, kus väidetakse, et piirikontrolli taastamine aitaks tõkestada ja peatada terrorismi levikut Euroopas ja samuti ka Eestis. Aga ometi, kas see tegelikult ka siis lahendaks selle probleemi?

Oletamegi seda, et kui me taastame piirikontrolli meie sadamatest ja riigipiiril. Kus sinna saabuv võõras kodanik läbib piirikontrolli. Toimub taustakontroll, võetakse sõrmejäjed, DNA proovid ja nii edasi. Toimub põhjalik kontroll, isik tuvastatakse, isikut küsitletakse, saadakse tulemus, et isik, kes soovib meie riiki siseneda ei oma miskit takistusi ega kahtlusi, et miks ta ei võiks siia siseneda.
Nõnda siis ta ületabki piiri ja paneb oma jala Eesti territooriumile. Nüüd on tal võimalik siin vabalt liikuda ja vabalt toimetada nagu kõik meie teised siin viibivad kodanikud seda teha võivad.  Aga võibolla nüüd möödubki hetk, kus see sama äsja piirikontrolli läbinud “puhas” ja laitmatu taustaga võõras kodanik paneb siin toime terroriakti.

Kus ta rendibki endale kaubiku ja sõidab sellega rahva sekka.  Jälle oleme me siis silmitsi kurva probleemi ja tõsiasjaga, et jälle meie püüdlused seda kõike ära hoida ja ennetada luhtusid.. Ometi oli meil teada, kes oli see isik, kust oli ta pärit, milline oli tema taust ja rahvus.

Seda kõike piirikontroll tuvastas, aga võõras kodanik pääses ikkagi sisse ja pani toime koletu kuriteo. Kas see eelnev piirikontroll siis seda kuidagi takistas ja ennetas? Pigem jällegi mitte, kuna inimese pähe ju kuidagi ei näe ning tema eelseisvaid motivatsioone me ei tea.

Muidugi kindlasti mingil moel see jälle kuidagi vähendab selle toimumise riski, aga ometi on see ikkagi nii minimaalne. Isik kellel on dokumendid ja taust korras see võib ikka siseneda. See kellel pole korras see püütakse jällegi nagunii kinni ja viiakse kinnipidamisasutusse, oma otsust ootama. Seega illegaalselt ei saagi keegi siin viibida, neid püütakse ning nende järgi käib ka pidev järelvalve.

Absoluutselt on olemas muidugi erandeid, kus ei suudetagi kedagi koheselt kätte saada, kes elavad ja toimetavad siin varjus ning pidevas hirmus, et neid tabatakse. Aga ühelt maalt nad ikkagi tabatakse ja vastavaid meetmeid nende suhtes ka rakendatakse.

Kui rääkida veel siin Eesti poolsete piirikontrollide taastamisest siis suurendaks see oluliselt bürokraatiat ja tõstaks ka mingil määral siinseid hindu. Kus siia saabuvad ja siit välja minevad rekkad hakkavad seisma piirikontrollide ootejärjekorras. Sel ajal tegeletakse nende inimeste taustakontrolliga ja isikutuvastamistega. Selgitakse välja nende sisenemise põhjused ja motiivid.

Kogu elu muutuks üht-äkki aeglasemaks ja seiskuks. Nagu me teame, et meil ei ole olemas piiramatuid resursse siis samamoodi iga ootesekund mõnel kaubaveo rekkal on koheselt ka ettevõttele kahjum.

See tähendab omakorda seda, et tuleb tõsta oma transpordi teenuste hindu, mis toob omakorda hinnatõusu ka tarbijatele. Kus muidu sama logistika firma suudaks sama autoga teha võibolla samal ajal kaks kaubavedu, aga nüüd saab ta teha vaid ühe veo, kuna tema auto seisab nüüd Eesti piiripunkti järjekorras ning ootab millal tema eesolevad tuhatkond rekkat läbi kontrollitakse ning nendele sisenemiseks roheline tuli antakse.  Aga see võtab kõik tohutult aega.
Ja nagu teame siis aeg on alati raha…